2021 GO Indie award winners
Congratulations!

GO ATLANTA COLOR.png

ATLANTA INTERNATIONAL CINEFEST

film

Best Experimental Film
C'est la vie

Best Documentary
Gut Soup

screenplay

Best Comedy
Clubbed!
Charles Pelletier

Best Drama
My Missing Year
Stephen Foster

Best Horror
The Black Hole
Lisa M Wood

Dallas logo.jpg

dALLAS international CINEMA AWARDS

film

Best Experimental Film
C'est la vie

Best Documentary
Gut Soup

screenplay

Best Comedy
Clubbed!
Charles Pelletier

Best Horror
Elevator
Lisa M Wood

Best Drama
My Missing Year
Stephen Foster

Go Indie DC WEB.jpg

GO DC Independent
international film festival

film

Best Cinematography
Phantoms of the sea

Best Experimental Film
Men in charge

Best Documentary
Gut Soup

Best Director
Andrey Arutyunov
Phantoms of the sea

Best Actress
Isabella Gomez Giron
Q-Friends

Best Actor
Seydullo Moldahanov
Phantoms of the sea

Best Feature Film
Phantoms of the sea

screenplay

Best Teleplay 30
END OF DAYS
Danny Alex

Best Teleplay 60
Non-Official Cover
Jodi and Hudson Shelton

Best Comedy
THE LIFE OF A DENTIST: PLENTY FULFILLING
Joey Fama

Best Romantic Comedy

DC Slang
Joey Fama

Best Horror
Inexorable
Lisa M Wood

Best Drama

My Missing Year
Stephen Foster

Miami logo.jpg

Miami international cinefest

film

Best Cinematography
The Last Jam Jar

Best Experimental Film
C'est la vie

Best South Asian Film
The Last Jam Jar

Best Documentary
Love After War: Saving Love, Saving Lives
Phantoms of the sea

Best Series
Arthur 2

Best Drama
Divide - Time to Breathe

Best Screenplay
Arthur 2

Best Short Film
Divide - Time to Breathe

Best Supporting Actor
Marco Balbi
ARTHUR 2

Best Actress
Vanessa Compagnucci
Arthur 2

Best Actor
Ettore Ricoletti
Arthur 2

Best Director

Nick Rusconi
Arthur 2

screenplay

Best Thriller
20/20: Search for Independence
Harold Brown

Best Horror
Inexorable
Lisa M Wood

Best Comedy

Clubbed!
Charles Pelletier

Best Drama
My Missing Year
Stephen Foster

GO SOCAL COLOR.png

SOUTHERN CALIFORNIA
international film festival

film

Best Cinematography
Girl Next

Best Cast Ensemble
Escape

Best Screenplay
A Paper Plane Ride Home

Best Music Video
Highland Home

Best Comedy
The Roommates

Best Experimental Film
The Eve

Best South Asian Film
A Paper Plane Ride Home

Best Documentary
Dream Big Little One

Best Horror
Girl Next

Best Horror Short Film
Escape

Best Short Film
A Paper Plane Ride Home

Best Director
Marcus Graham
Dream Big Little One

Best Actress
Valerie Tan
A Paper Plane Ride Home

Best Actor

Bruce Davison
The Roommates

Best Feature Film
Dream Big Little One

screenplay

Best Teleplay 30
Be My Guest
Jim Norman

Best Teleplay 60
LEGENDS
Danny Alex

Best Period
Collaborator?
Morris G Fink

Best Romantic Comedy

Stand Tall!
Vincent Paterno

Best Horror

Inexorable
Lisa M Wood

Best Short Length Screenplay

Idol
Lisa M Wood

Best Drama

My Missing Year
Stephen Foster

Best Feature Length Screenplay

Still Waters
Jeff Hindenach
 

GO Webpage Logo_small.jpg

GO INDIE FILM FESTIVALS
BEST of FEST

film

Best Cinematography
Phantoms of the sea

Best South Asian Film
A Paper Plane Ride Home

Best Experimental Film
The Eve

Best Music Video
Highland Home

Best Foreign Film PRODUCTION
Arthur 2

Best Cast Ensemble
The Roommates

Best wEB/tv Series
Arthur 2

Best Horror
Girl Next

Best Documentary
Dream Big Little One

Best Drama
Divide - Time to Breathe

Best Comedy
The Roommates

Best Director
Nick Rusconi
ARTHUR 2

Best Actress
Isabella Gomez Giron
Q-Friends

Best Actor
Ettore Ricoletti
Arthur 2

Best Short Film

Divide - Time to Breathe

Best Feature Film
Phantoms of the sea

Film of the Year
Arthur 2

screenplay

Best Teleplay 30
DC Slang
Joey Fama

Best Teleplay 60
Non-Official Cover
Jodi and Hudson Shelton

Best Comedy
Clubbed!
Charles Pelletier

Best Horror
Inexorable
Lisa M Wood

Best Thriller

20/20: Search for Independence
Harold Brown

Best Drama
My Missing Year
Stephen Foster

Best sHORT sCREENPLAY UNDER 20 PAGES

DC Slang
Joey Fama

Best Feature Length
Still Waters
Jeff Hindenach

SCREENPLAY of the Year

Still Waters
Jeff Hindenach

FAME FACTOR TICKET Official Logo small.jpg

FAME FACTOR AWARD

film

Best FAME FACTOR Film
C'est la vie

Best FAME FACTOR Documentary
Gut Soup

screenplay

Best Comedy
Clubbed!
Charles Pelletier

Best Horror

Inexorable
Lisa M Wood

Best Drama
My Missing Year
Stephen Foster

Best Feature Length Screenplay
My Missing Year
Stephen Foster